ثبت رایگان کسب و کار شما
امروز ، دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
نام کاربری:
رمز عبور:
به علت برخی سو استفاده ها ثبت نام موقتا غیرفعال شده است

یعقوب آژند

استاد یعقوب آژند در ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ چشم به جهان گشود . دوره ابتدایی و متوسطه را در زاگاهش شهر میاندوآب گذراند و در سال ۱۳۴۷برای گذراندن دوره دانشگاهی وارد دانشگاه تبریز شد ودر سال ۱۳۵۱ در رشته تاریخ دانش آموخته شد.آژند در دو سال خدمت سربازی هم تحصیل در رشته حقوق قضایی را در دانشکده حقوق دانشگاه تهران شروع کرد.

ایشان بسیاری از آثارشان را با تخلص ی.میاندوآبی منتشر کرده اند.

پس از فراغت از خدمت نظام در پژوهشکده فرهنگ ایران در دوره کارشناسی ارشد تاریخ و فرهنگ ایران مشغول تحصیل شد. در سال ۱۳۵۶ پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد  وارد  دوره دکتری تاریخ ایران در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران گردید و در سال ۱۳۶۳ به اخذ دانشنامه دکتری نایل آمد .

از سال ۱۳۵۸ به بعد تدریس در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران ،شهید بهشتی ،تربیت مدرس ،تربیت معلم وغیره را شروع کرد. آژند در سال ۱۳۷۴ تدریس دانشگاهی خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران متمرکز کرد و عضو هیئت علمی این دانشکده با گرایش تاریخ هنر شد.

در سال ۱۳۷۹ به درجه دانشیاری و در سال ۱۳۸۳ به درجه استادی نایل آمد. آژند تا کنون یک بار استاد نمونه شده و در سال ۱۳۸۶ نشان درجه یک پژوهش دانشگاه تهران ,و سپس از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برجسته در هنر و فرهنگ ایران اعلام گردید. در همین سال سازمان میراث فرهنگی ایران هم از او تجلیل به عمل آورد.

    استاد تا کنون در دانشگاه تهران بالغ بر ۲۵ طرح تحقیقاتی اجرا کرده و بعضی از طرحهای تحقیقاتی وی«نمونه» شناخته شده است. او تا کنون بالغ بر ۱۰۰ کتاب در زمینه های هنر و ادب و تاریخ ایران منتشر کرده و چندین کتاب وی از جمله «هنر و معماری اسلامی» در سال ۱۳۷۸، کتاب «تیموریان»از سلسله انتشارات دانشگاه کمبریج، در سال ۱۳۷۹، کتاب «معماری جهان اسلام» در سال ۱۳۸۰ به عنوان کتاب سال دانشگاهی شده است.

  «کتاب نمایش در دوره صفوی» وی پس از انتشار در سال ۱۳۸۵ از طرف سازمان میراث فرهنگی مورد تقدیر قرار گرفت و در سال ۱۳۸۶ کتاب سال دانشگاهی شد و به عنوان کتاب تقدیری کتاب سال ایران در سال ۱۳۸۶ اعلام گردید.

کتاب نگارگری ایران استاد به عنوان کتاب برگزیده فصل سال ۱۳۸۹ برگزیده شد.علاوه بر این، وی تا کنون بالغ بر ۱۰۰ مقاله علمی-پژوهشی در مجلات ادواری منتشر کرده و بعضی از مقالات وی جایزه بهترین مقاله سال را از آن خود کرده است. تاکنون ده ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری با راهنمایی آژند به انجام رسیده است و بعضی از پایان نامه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تحقیق برجسته سال شناخته شده است.

یعقوب آژند

  علاقه آژند در زمینه تحقیقات، هنر و فرهنگ ایران است. در این قلمرو آثاری چشمگیر از او منتشر شده است. که از جمله کتاب های «مکتب نگارگری تبریز و قزوین و مشهد»، «مکتب نگارگری اصفهان»، «مکتب نگارگری هرات» و «مکتب نگارگری شیراز» از انتشارات فرهنگستان هنر در حد خود منحصر به فرد است، چون در این خصوص، چه در ایران و چه در خارج از کشور، تحقیقی مستقل صورت نگرفته است.

دکتر آژند در سال ۱۳۸۸ یکی از ده دانشمند جهان اسلام اعلام شد که در قلمرو هنر بیشترین فعالیت، مقاله، کتاب و ارجا ع به آثارش را داشته است. وی در سال ۱۳۸۹ از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برجسته کشوری معرفی شد.

صفحه ایشان در سایت دانشگاه تهران؛ دانشکده هنرهای تجسمی

جوايز و دستاوردهاي علمي:

كتاب فصل سال ۱۳۸۹

طرح پژوهشي نمونه

پژوهشگر برتر وزارت علوم و تحقيقات فناوري

پژوهشگر برجسته جهان اسلام

لوح تقدير پژوهشگر برجسته فرهنگستان هنر

كتاب تقديري سال جمهوري اسلامي

مقاله برگزيده سال ميراث فرهنگي

كتاب برگزيده دانشگاهي سال ۱۳۸۶

نشان درجه يك پژوهشي دانشگاه تهران درسال ۱۳۸۶

پژوهشگر برجسته برگزيده سازمان ميراث فرهنگي

پژوهشگر برگزيده وزارت علوم و تحقيقات فناوري

طرح پژوهشي نمونه سال ۱۳۸۴

نشان درجه ۲ پژوهشي دانشگاه تهران درسال ۱۳۸۲

پژوهشگر برجسته برگزيده وزارت ارشاد

استاد نمونه سال ۱۳۸۱

كتاب برگزيده دانشگاهي سال ۱۳۸۰

مقاله برگزيده همايش بين المللي خوشنويسي جهان اسلام

كتاب “هنر و معماري اسلامي ايران” با ترجمه اينجانب در سال ۱۳۷۹ از طرف دانشگاه تهران مورد تقدير قرار گرفت.
نام
ایمیل
(منتشر نخواهد شد)

قیمت روز طلا و سکه
قیمت روز ارز آزاد
قیمت روز انواع خودرو
میاندوآب
 

بیشتر آفتابی
23°C
احساس واقعی: 27°C
فشار کنونی: 1010 mb
رطوبت: 28%
سرعت باد: 2 m/s غربجنوبغرب
تند باد: 3 m/s
طلوع خورشید: 6:14 ق.ظ
غروب خورشید: 7:36 ب.ظ
پیش بینی 2014/04/21
روز
 

بیشتر آفتابی همراه با رعد و برق
25°C
پیش بینی 2014/04/22
روز
 

بیشتر آفتابی همراه با رعد و برق
22°C
پیش بینی 2014/04/23
روز
 

بیشتر آفتابی همراه با رعد و برق
22°C
 
سفارش آگهی X